23 Kasım 2011 Çarşamba

Krallara Layık Bir Mekan "Hektor Şarap Evi Restaurant"


Hektor, nasıl Truva'nın düşmemesi için tanrılarla savaşmayı göze aldıysa, Hektor Şarap Evi'nin eşsiz lezzetlerini bir daha tatmak için ben de bir çok zorlukla savaşmaya hazırım.Mekana gitmek için Çanakkale'ye 25 km uzaklıktaki,İstanbul Erenköy ile adı karışıtığı için, İntepe adını alan fakat referendumla eski adına kavuşup halihazırda Erenköy olan beldeye gitmeniz gerekiyor.

Erenköy'ün sokaklarını gezip, rotayı Hektor'a çevirdik.Bizi kapıda işletmenin sahibi Utku karşıladı.Nusret Mayın Gemisinin, mayınları döşediği boğazın sırtlarında kurulan Hektor'da biz rastlayamadık ama, güneşi batırmak,gerçekten çok masalsıymış...

Şarap imalathanesinde kısa bir gezi ve şarap tadımından sonra içeriye geçtik.Hektor'un içi çok şirin çok sıcak, hem samimiyetten sıcak hem de şehir için nostaljik bir tat olan sobadan...İmalathaneyi geçince canımız şarap çekti.Eski kaşar,zeytin salatalıkla beraber, Hektor üretimi kırmızı şarap.Üzümler,İntepe ve Bozcaada'dan toplanmış olan "Cabarnet,alicante,karalahna ve karasakız" üzümlerinden yapılmış harika bir lezzet.
Yanan sobanın sıcaklığı ile,sıcaklar,birbiri ardına sipariş ediliyor.Mekanın en büyük özelliği sıcakların, fırında odun ateşinde pişmesi.Utku'nun tavsiyesi ile kaşarlı mantar geliyor,servis sırasında zeytinyağı biber, kekikle fırınlanmış  ekmekler hoş bir sürpriz yapıyor.Peşinden de akla bu gerçekten sucuk mu dedirten büyüklükte sucuk geliyor, tam o sırada mutfaktan yeni çıkmış peynirle doldurulmuş kırmızı biber geçmez mi?

Bünye ana sıcak kıvamına geldiği anda, yağında fokur fokur fokurduyan antrikot geliyor.Her lokmada mitolojik masallara dalıyorum.Hektor'la biraderi Paris geliyor masaya, kadeh tokuşturuyoruz, şarabın bittiği anda anlıyorum etlerin nihayete erdiğini...

Mekan sıcak,Utku ve serviste yardımcı olan Sertuğ sıcakkanlı, ara sıcak,ana sıcak derken, sıra sıcak bir tatlıya geliyor.İçine fındık gömülü fırınlanmış helva ile lezzet festivalini sona erdiriyoruz.

Hektor,Çanakkaleye gidilirse mutlaka ziyaret edilesi, çok lezzetli,kaliteli ve sıcakkanlı bir mekan, sucuğun büyüklüğü,lezzet ve kalitenin büyüklüğü ile ters orantılı fiyatlarıda çok makul.

Eski ve yeni adı ile Erenköy'ü ya da nam-ı diğer İntepe'ye gittiğinizde kralların gün batımını seyreylediği Hektor Şarap Evi Restaurant'ı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun...

http://hektorsarapevi.com/index.php

Mehmet Ali Mesruoğlu

https://twitter.com/DreamerremaerD
https://twitter.com/#!/canim_cekti
http://www.facebook.com/pages/Can%C4%B1m-Cekti/197034770372898

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder